Igranje videoigara već je neko vrijeme unosan posao koji najboljim "gejmerima" donosi višemilijunsku zaradu. Štoviše u toj se industriji okreće više novca nego u filmskoj i glazbenoj zajedno, a najbolji u ovom sportu mogu zaraditi više nego Novak Đoković kada osvoji Grand Slam turnir.
Da bismo doznali kako diše naša scena popričali smo "gejmerskim" trenerom Franom Čizmekom poznatim pod nazivom Coach Oak. Ovog 22-godišnjaka sa svijetom igrica upoznao je otac. Kao mlađi je, kaže, sjedio uz njega i gledao kako igra Civilizaciju III s kolegama. Vrlo brzo se i kod njega probudila ljubav prema strateškim igrama.
"U tinejdžerskim godinama nisam imao računalo te sam igrao igrice na mobitelu. Prva igra kojoj sam se ozbiljnije posvetio je bila je Clash of Clans koji sam znao igrati gotovo osam sati dnevno što se roditeljima nije svidjelo te sam redovito bio u kazni bez mobitela. Nikada se nisu protivili mojim satima provedenim na igricama, sve dok god nisam zapostavio školu. Međutim, 2016. se sve promijenilo kada sam postao upoznat s igrom Clash Royale koja će mi poprilično promijenila tijek života", započeo je mladić.
Prvi posao dobio s 19 godina
Kroz 2016. godinu ulagao je velik broj sati u igru što se već 2017. isplatilo. Zaposlio se u domaćoj gaming tvrtki Cr4zy (tadašnji Valiance GG) koja se bavila organizacijom offline i online turnira, streamanje istih i mnogim drugim stvarima vezano za video igre.
"Prvi posao mi je upravo bio vezan isključivo za gejming što je bilo nestvarno za dečka od 19 godina. Kroz gotovo dvije godine rada u gejming firmi, razvila mi se dodatna ljubav prema tom svijetu te sam shvatio da je moguće zarađivati novac radeći ono što voliš", objašnjava Fran.
I okolina je bila ugodno iznenađena što je započeo karijeru povezanu s igranjem igrica, kaže kako su gotovo sve reakcije bile vrlo pozitivne. Uostalom od esporta se može solidno živjeti.
"Gomila vrhunskih igrača ima plaće i do nekoliko desetaka tisuća eura na mjesec među kojima su i neki igrači s naših prostora", govori nam.
Zanimalo nas je i što nam uz rad i talent potrebno, koji alat je neophodan, kako bi se uopće počeli profesionalno baviti ovim sportom.
"Ako želite stvoriti karijeru u gaming svijetu onda vam je potrebno računalo koje možete kupiti za pristojan novac (cca 6.000 kn). Međutim, ja sam svoju karijeru započeo u mobile gejmingu gdje vam je potreban samo mobilni telefon koji ne treba koštati više od 3.000 kn što je gotovo nikakva investicija računajući da danas svaka osoba već ima mobitel u rangu navedene cijene."
Ako pak „peglate“ igrice preko igraćih konzola, onda pametan izbor televizora može dodatno poboljšati doživljaj igranja videoigara. Gameri vole paziti na svoju igraću opremu i prate zadnje krikove tehnologije pa bi idealan gaming TV trebao sadržavati must have opcije poput brzog povezivanja, optimizirane slike i zvuka i naravno veličine ekrana. Sve ove postavke postoje na Samsung televizorima, a najnoviji QLED TV-i se diče i Samsung Quantum dot tehnologijom s kojom više nema ghostinga, odnosno burn-ina, što znači da ćete imati savršenu sliku uvijek, a vaš TV dulji vijek trajanja. Valja spomenuti i Free Sync opciju, kao vrlo bitan element gaming maratona. Radi se o nisko ulaznom kašnjenju odnosno odazivu TV zaslova, koje će gameru omogućiti brže reakcije. Upravo ove karakteristike su savršene za sve ljubitelje video igara jer omogućuju sate i sate zabave bez pada kvalitete slike.
Na kraju krajeva i sam Fran kaže kako za računalom provodi osam sati dnevno trenirajući. Njegov posao je od komunikacije s igračima, preko analize njihove igre, pa sve do rada na sebe kako bi mogao tim dovesti na višu razinu. Iako postoje naporni dani kao u svakom poslu, Fran se ne žali te govori kako svoj posao voli te ga istovremeno smatra poslom i hobijem.
Hrvatska scena još se razvija
"Kako biste postali dobar gejmer potrebno je uložiti gomilu kvalitetnog rada kao u svakom zanatu. Oni najbolji kombiniraju jedno i drugo. Međutim, postoje dobri gejmeri koji imaju malo talenta u igri kojom dominiraju jer su uložili mnogo više od iznadprosječnog talenta", kaže.
A posebne sposobnosti potrebne su i kod trenera u esportu. Smatra kako nema puno razlike između svijeta sporta i gejminga stoga inspiraciju za rad sa svojim timom nerijetko nađe i van posla. Naprimjer Michael Jordan mu je uzor kada je u pitanju mentalna spremnost koju prenosi i na svoje igrače.
Na pitanje kakvo je stanje na hrvatskoj gejmerskoj sceni kaže da je još u fazi razvijanja.
"Teško je definirati kad je domaća scena zaživjela jer starješine gejminga organiziraju natjecanja već preko deset godina, ali iz godine u godine domaća scena je sve raskošnija."
I dok domaća scena raste, Fran nastavlja sa svojim poslom. Trenutno radi s manjim internacionalnim timom te organizira natjecanja za domaću regiju, a nada se kako će u budućnosti i sam voditi esports organizaciju.