Navike koje stvarate financijskim planiranjem i budžetiranjem traju dugo i jednom kad sagledate svoje financije u cjelini, točno ćete znati rasporediti svoja primanja i izbaciti nepotrebne troškove. Zapamtite, vaše osobne financije su samo vaša stvar i vi ste odgovorni za njih, nitko drugi.
Financijska neodgovornost vodi samo do novih problema, koji postaju samo ozbiljniji ako se ne rješavaju na vrijeme. Takvu situaciju možete vrlo lako izbjeći i to s planom za kućni budžet. Praćenjem svih financijskih aktivnosti dobivate kontrolu nad troškovima, a time vam se otvara i mogućnost dodatne uštede.
Kako i odakle krenuti?
Prvo, odvojite si neko vrijeme za pregled svojih financija. Postavite ciljeve i prioritete jer bez njih se čitav plan lako može raspasti. Kada točno zašto ovo radite, lakše ćete se motivirati da nastavite s planiranjem. Ciljevi mogu biti različiti, od želje da kupite novi automobil do štednje za renovaciju stana ili jednostavno želite smanjiti minus na svom računu. Isto je i s prioritetima, na prvo mjesto stavljate bitne stvari, a za ostalo ako bude mjesta u vašem budžetu.
Situacija koju stavite na papir nikad neće sto posto odgovarati situaciji u stvarnosti. Sigurno će se nekad dogoditi ekstra troškovi koji će vam poremetiti osobne financije, ali ni tada ne odustajte od planiranja. Zapamtite, financijska situacija se uvijek može popraviti na bolje!
Kućni budžet i planiranje
Kućni budžet se mora pratiti iz tjedna u tjedan i treba biti redovno ažuriran. U svakom trenutku trebate znati s koliko novca raspolažete.
Prvo zapište svoja mjesečna primanja, a zatim od njih izdvojite novac za fiksne troškove poput stanarine, kredita, režija te izračunajte koliko novca vam je ostalo. Zatim napravite budžet za hranu i rasporedite ga po tjednima. Dodatni trik za uštedu je da pratite akcije po trgovinama i da nikad ne idete po namirnice bez popisa. Kada šetamo bez cilja, veća je vjerojatnost da ćemo kupiti više od potrebnog i zato uvijek idite pripremljeni u dućan. Samokontrola je ključ svega!
Kako biste lakše pratili stanje na računu, vodite dnevnik dnevnih troškova jer tako točno znate gdje je otišao novac i otvaraju se vrata eventualnom rezanju nepotrebnih troškova. Možda do sada niste ni bili svjesni koliko trošite, a zapisivanje svake potrošene kune će vam sigurno “otvoriti oči”.
Također, ne zaboravite na papir staviti i raznorazne troškove za koje znate da će uskoro doći na naplatu. Primjerice, to može biti registracija, dopunsko osiguranje, oprema za školu i slično. Kada se pripremite na nadolazeće troškove, lakše ćete odvojiti I uštedjeti za njih.
Kako uštedjeti bez odricanja?
Mnogi misle da ušteđevina znači veliku žrtvu. To nije istina, uz dobar plan i vašu samokontrolu, taj novac koji odvajate za štednju nećete ni osjetiti. Moguće je ne odreći se omiljenih stvari i hobija, a i dalje odvojiti nešto novca za “crne dane”. Ovo samo znači da ste financijski odgovorni!
Ako nema drugog načina, krenite polako sa štednjom. Iz novčanika počistite kovanice i odvajajte ih jednu teglu. Ako ne kune, pokušajte barem s lipama. Njih često percipiramo kao bezvrijedne, ali i one su novac. Iznenadit ćete se kad nakon nekoliko mjeseci izračunate koliko se skupilo.
Možda je najbolji način za štednju da dio novca jednostavno “nestane” s vašeg računa. Financijski stručnjaci savjetuju da svaki mjesec ostavite 10 posto primanja na stranu, ali ovo pravilo je individualno i svatko treba odrediti limit za sebe.
Kako voditi dnevnik troškova?
Bez obzira u kakvom formatu vodite svoje osobne financije, najvažnija stavka je da svi iznosi budu uredno i jasno raspisani. Ako vam tablica i popis nemaju strukturu, samo ćete si otežati financijsko planiranje.
Tablicu prihoda i rashoda možete voditi u običnoj bilježnici ili, ako vam je lakše, izradite tablicu u Excelu na računalu.
Možda najlakši način za vođenje osobnih financija jesu online planeri. I to ne bilo kakvi. Najbolje rješenje za takvu uslugu naravno imaju oni kojima su financije posao. Tako Zagrebačka banka prepoznaje važnost financijske odgovornosti pojedinca i osobnih financija te u svojoj širokoj lepezi proizvoda nudi i opciju Financijskog planera. Ova usluga funkcionira putem on-line bankarstva (e-zabe) i na jednostavan način, uz grafičke prikaze, omogućuje pregled vaših troškova, primanja, ulaganja, imovine i zaduženja.
Zabin financijski planer ispunjava sve kriterije za pametno upravljanje novcem. On je praktičan jer vas obavještava kad prijeđete limite koje ste sami postavili. Također vam najavljuje financijske obveze koje pristižu na naplatu kako biste na vrijeme rasporedili novac.
Osim što prati vašu potrošnju, ovaj planer vam pomaže da štedite! Odredite cilj (školarina, novi namještaj ili bilo što o čemu maštate) i započnite štedjeti te pratite ostvarenje cilja.
Možete ugovoriti trajni nalog da vam se novac prebacuje na štednju ili u novčane fondove. To može biti 50 kuna ili 200 kn, vi birate svotu za štednju do ciljanog iznosa, a Zagrebačka banka vam omogućuje ugovaranje štednje i ulaganje u fondove putem jednostavno i lako putem internet bankarstva.
Također, sve troškove kroz mjesec možete lako, bilo kad i bilo gdje pratiti i putem mobilnog bankarstva m-zabe. M-zaba pogotovo dobro dođe kada trebate mijenjati dnevne limite po karticama za plaćanje i podizanje gotovog novca. Također, uz aplikaciju jednostavnije i brže plaćate račune putem m-foto plati ili i-Računa.
Važno je da naučite biti odgovorni prema sebi, ali i prema tome i odgovoran korisnik bankarskih usluga. Jednom kad dobijete kontrolu nad vlastitim prihodima i rashodima, osjetit ćete kako vam se mijenja financijska slika. Vođenje osobnih financija u početku može biti kaotično, ali nemojte odustati. Jednom kad uđete u taj ritam, ovo sve će vam postati igra te ćete sami početi tražiti kako i gdje možete uštedjeti ili rasporediti novac.